6 دلیل برای اینکه اسکوتر S2 ADV 150 کویر یا طرح کلیک کویر نخریم؟

موتور کویر s2 adv 150

قبل از بررسی اینکه به شما 6 دلیلی که نباید اسکوتر S2 ADV 150 کویر یا طرح کلیک کویر بخریم را بگوییم سری به سرگذشت هوندا واریو میزنیم.

در سال 2006 بود که هوندا اقدام به معرفی اسکوتر جدیدی بنام واریو کرد. واریو در برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی و همین‌طور در کشورمان که با نام کلیک شناخته می‌شود، بشدت محبوب و مورد استقبال خریداران قرار گرفت.

با توجه به همین محبوبیت، موتورسازان گمنام و کوچکی که مخصوصاً در چین فعالیت می‌کردند، اقدام به ساخت نسخه‌های کپی از روی کلیک کردند که قیمت بسیار کمتر و البته کیفیت پایین‌تری نسبت به نمونه اصلی دارند را زدند.

تنها فرق اسکوتر S2 ADV 150 با بقیه طرح کلیک ترمز تقویت شده و تغییر در طراحی چراغ‌های جلو آن است.

موتور کویر s2 150
موتور کویر s2 150
موتور کویر s2 adv 150
موتور کویر s2 adv 150

از این مدل‌ها که با عنوان طرح کلیک یاد می‌شود، نمونه‌های زیادی در کشورمان هم عرضه شده است که یکی از آن‌ها S2 نام دارد و توسط کویر موتور در دو مدل معمولی و ADV عرضه می‌شود که در ADV ترمزهای تقویت‌شده و طرح ظاهری چراغهای جلو جدیدتری بهره می‌برد؛ اما آیا این اسکوتر طرح یا کپی برای خرید گزینه مناسبی است؟ در ادامه پاسخ این سؤال را خواهیم داد.

با توجه به افزایش نرخ ارز و به طبع افزایش قیمت موتورسیکلت‌های ساخت برندهای معتبر ژاپنی در کشورمان، بسیاری از مردم که بودجه کمتری دارند و به دنبال یک موتورسیکلت نسبتاً مدرن هستند سراغ نمونه‌های طرح می‌روند زیرا این مدل‌ها که ظاهری کاملاً مشابه نمونه اصلی و تقریباً نصف آن قیمت دارند، گزینه‌های وسوسه‌کننده‌ای هستند.

به همین دلیل، شرکت‌های داخلی مختلف نیز از این فرصت استفاده کرده و انواع گوناگونی با این مدل‌های طرح را با نام‌های مختلف به بازار عرضه کرده‌اند.

اما موتورسیکلت‌های طرح مثل S2 ADV کویر موتور آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسند انتخاب‌های چندان خوبی به‌حساب نمی‌آیند و شاید بعداً خریدار را از خرید خود پشیمان کنند.

سازنده نامعتبر و نامشخص S2 ADV 150

اصلی‌ترین مشکل موتورسیکلت‌های طرح مثل S2 نامعلوم بودن شرکت سازنده اصلی آن‌هاست.

زیرا این موتورسیکلت‌های طرح توسط شرکت‌های زیادی تولید می‌شوند که معمولاً بی‌نام‌ونشان هستند.

این یعنی شما یک موتورسیکلتی را می‌خرید که معلوم نیست تحت نظارت چه شرکتی تولید شده و ممکن است در درازمدت مشکلات کیفی متعددی داشته باشند.

کویر اس 2 adv - kavir s2 150cc adv
کویر اس 2 adv – kavir s2 150cc adv

کیفیت پایین قطعات در S2 ADV 150

قطعاً وقتی با یک موتورسیکلت کپی از یک شرکت نامشخص و با نصف قیمت نمونه اصلی طرف هستیم، هرگز نباید انتظاراتی برابر با کلیک اصلی را از آن داشته باشیم.

کویر S2 فقط در ظاهر شبیه کلیک است و از لحاظ فنی هرگز با آن قابل‌مقایسه نخواهد بود.

حتی با نگاهی به ظاهر هم می‌توانید متوجه این اختلاف کیفیت بشوید زیرا با اینکه S2 کاملاً مشابه نمونه اصلی ساخته شده اما درحالی‌که فلاپ‌های بدنه کلیک از فایبرگلاس هستند، در طرح کلیک برای کاهش هزینه‌ها این فلاپ‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند.

علاوه بر این، در S2 دیگر قطعات مثل رینگ‌ها و کمک‌فنرها نیز کیفیت پایینی دارند و خریداران مشکلاتی مثل خشکی، روغن‌ریزی، لرزش، شنیدن سروصدا از قسمت‌های مختلف، روغن‌سوزی و خرابی‌های فنی را پس از چند هزار کیلومتر پیمایش را گزارش کرده‌اند.

در کامنتها و گزارشهای مردمی متاسفانه شرکت کویر به هیچ وجه پاسخگوی خدمات پس از فروش و یا گارانتی دلگرم کنده‌ای نداشته و شما تنها با موتور S2 ADV 150 در بازار خواهید بود.

موتور کویر s2 adv 150
انجین و سیستم تعلیق موتور کویر s2 adv 150

پیشرانه ضعیف و یکسان با S2 150

یکی از مشکلات موتورسیکلت‌های طرح مثل S2 ADV 150 پیشرانه ضعیف‌تر آن‌ها نسبت به نمونه اصلی است.

این اسکوتر کپی از یک پیشرانه 150 سی‌سی تک سیلندر دو سوپاپ هوا خنک استفاده می‌کند که هرچند حجم و تعداد سوپاپ آن با کلیک اصلی برابر است اما به دلیل تکنولوژی پایین‌تر، تنها 9.2 اسب بخار قدرت تولید می‌کند درحالی‌که کلیک حدود 13 اسب بخار قدرت دارد.

این اختلاف 4 اسب بخاری در یک موتورسیکلت صد کیلوگرمی بسیار چشمگیر است و باعث کاهش شتاب و کشش در S2 و یا S2 ADV 150 می‌شود خصوصاً زمانی که دو نفر سوار بر آن باشند.

این پیشرانه هم با هندل و هم با استارت روشن می‌شود اما نه‌تنها صدای استارت آن بلند است بلکه خود پیشرانه هم سروصدای بسیار زیادی دارد که کیفیت ساخت پایین آن را نشان می‌دهد.

پس از مدتی همین هندل مولد تولید سر و صدای اضافی برای موتور S2 ADV 150 شما خواهد شد.

و متاسفانه این پیشرانه کمی هم مصرف سوخت بیشتری نسبت به کلیک دارد.

موتور کویر s2 adv 150
چرخ جلو و ترمز دیسکی موتور کویر s2 150

باک سوخت کوچک و کم ظرفیت

یکی دیگر از مشکلات S2 باک بنزین کوچک آن است.

درحالی‌که هوندا کلیک به باک 5.5 لیتری مجهز است، در این مدل طرح برای کاهش قیمت از باک کوچک‌تر 4 لیتری استفاده شده که برای یک اسکوتر 150 سی‌سی که بیشتر برای ترددهای شهری و در ترافیک‌ها استفاده می‌شود عدد بسیار کمی است.

بنابراین، با توجه به مصرف سوخت حدود 2 لیتر در هر صد کیلومتر S2 ADV 150، این اسکوتر با هر بار سوخت‌گیری کامل حداکثر می‌تواند در شرایط نرمال و رانندگی کم گاز حدود 150 تا 200 کیلومتر را طی کند که مسافت بسیار کمی است.

این یعنی در صورت خرید S2 اگر به‌صورت روزمره از آن استفاده کنید خیلی زودبه‌زود باید راهی پمپ‌بنزین شوید و در صف طولانی موتورسیکلت برای 4 لیتر بنزین حداقل با هر مرتبه مراجعه به جایگاه سوخت 15 تا 20 دقیقه معطل شوید.

گارانتی و خدمات پس از فروش ضعیف کویر موتور

هرچند کویر موتور نام شناخته‌شده‌ای در زمینه موتورسیکلت است اما گارانتی و خدمات پس از فروش این شرکت چندان تعریفی نداشته و بسیاری از خریداران از آن گلایه دارند.

به‌عنوان‌مثال، نمایندگی‌ها گاهاً با کمبود قطعات مواجه هستند و یا پاسخگویی درستی ندارند.

همچنین هزینه آچارکشی و تعویض روغن اولیه هم به‌طور کامل از خریدار این موتور حدود 70 میلیون تومانی بعد از 1000 کیلومتر اخذ می‌شود.

به همین دلیل، گلایه‌های زیادی از سوی خریداران S2 نسبت به خدمات پس از فروش کویر موتور شنیده می‌شود.

حال دیگر نبود قطعات، عدم پاسخگویی کافی از سوی شرکت برای مدل جدید موتورسیکلت S2 ADV 150 قابل پیشبینی بوده و نشان میدهد که کویر تنها یک نام بوده و پس از فروش به هیچ وجه بفکر حل مشکلات خریداران محصولاتش در اولویت اول آنها نیست.

موتور کویر s2 adv 150
نمای نیم رخ موتور کویر s2 adv 150

دیگر مشکلات

غیر از مواردی که بیان شد، S2 ADV 150 مشکلات دیگری هم دارد که یکی از آن‌ها ارتفاع کم از زمین است.

این اسکوتر از زمین 132 میلی‌متر فاصله دارد که در خیابان‌های کشورمان می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا هنگام عبور از روی دست‌اندازها و سرعت‌گیرها احتمال گیر کردن کف موتورسیکلت به زمین و حتی شکستن فلاپ‌های زیر آن وجود دارد.

مورد بعدی اندازه کوچک محفظه زیر صندلی است.

از اکثر اسکوترها، در این فضا می‌توان یک کلاه ایمنی را قرار داد اما در S2 و موتورسیکلت S2 ADV 150 حتی با وجود کوچک‌تر شدن باک سوخت، این محفظه هنوز کوچک بوده و یک کلاه ایمنی کوچک در آن جای نمی‌گیرد.

خب بدیهی است، شما در حال خرید یک کپی بی کیفیت از یک محصول خوب هستید!

موتور کویر s2 adv 150
صفحه کیلومتر و فرمان موتور کویر s2 adv 150

در همین حال، عملکرد کمک‌فنرها چندان جالب نبوده و سواری آن کوبش دارد.

همچنین به دلیل عملکرد ضعیف تک کمک‌فنر عقب، زمانی که دو نفر سوار بر موتورسیکلت باشند پایداری و تعادل چندانی خوبی نخواهد داشت.

خریداران این اسکوتر همچنین به تعمیر دشوار آن‌هم اشاره کرده‌اند که یعنی در همه‌جا امکان تعمیر برخی قسمت‌های آن وجود ندارد و برای اکثر مشکلات باید به نمایندگی مراجعه کرد.

علاوه بر این، قیمت لوازم‌یدکی موتور S2 ADV 150 نیز گران بوده و می‌تواند هزینه‌های سنگینی روی دست مالک بگذارد.

سروصدا و لرزش گیربکس، خرابی سوئیچ کی لس، ایراد باطری، لاستیک‌های بی‌کیفیت ایران یاسا و ترمز کاسه‌ای عقب که خیلی زودبه‌زود به رگلاژ نیاز خواهد داشت و دسترسی راحتی همانند کلیک ندارد نیز از دیگر مشکلات کویر S2 ADV 150 هستند.

موتور کویر s2 adv 150
چراغ عقب و سیستم تعلیق و اکزوز موتور کویر s2 adv 150
مشخصات فنی کویر S2 ADV 150 چیست؟

این اسکوتر از یک پیشرانه 150 سی‌سی هوا خنک دو سوپاپ با 9.2 اسب بخار قدرت استفاده می‌کند که نسبت به نسخه اصلی بسیار ضعیف تر است

مشکلات کویر S2 ADV 150 چیست؟

کیفیت پایین قطعات، نامشخص بودن سازنده اصلی، قدرت کمتر پیشرانه نسبت به کلیک اصلی، گارانتی و خدمات پس از فروش ضعیف و باک سوخت کوچک ازجمله مشکلات این اسکوتر طرح هستند

کویر S2 ADV 150 کپی چه موتورسیکلتی است؟

این مدل درواقع کپی هوندا کلیک است که در ایران با نام طرح کلیک شناخته میشود و از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است

35 نظرات
 1. محمدحسین می گوید

  افتضاح است متاستفانه من یک صفر این موتور را تهیه کردم ولی لاستیک عقب آن به طور ناگهانی باد خالی میکرد .ماه اول بردم گارانتی گفتند به ما مربوط نمیشه همشون همینطوری هستند نگران نباش.بار دوم وسط خیابان به طور ناگهان به صدا درآمد و از دور خارج شد من من دچار شکستگی پا و عمل pcl شدم فقط به خاطر بی تعهدی و بی مسئولیتی شرکت وارد کننده که فقط اسم بی صاحاب محصول رو گزاشته کویر .تمامی مستندات این موضوع هم موجود دارم .

  1. محمد می گوید

   سلام تمام محصولات کویر بی کیفیت میباشد و خدمات پس از فروش آن هم صفر میباشد همان جور که در این مقاله آمده من هم یک موتور t2از شرکت کویر موتور خریداری نمودم ولی در روز دوم موتور خاموش و 4راهنمای آن روشن ماند. به نمایندگی مراجعه کردم ایشان گفتن از دزد گیرش میباشد دزد گیر آن را از مدار خارج کرده و موتور رو به دستم دادند. الان دو ماه است از دزد گیر خبری نیست به بازرسی شرکت مراجعه نمودم بازرسی میگفت که دزدگیر در این موتور باعث خرابی سیم کشی می‌شود و باید آن را از موتور شما حذف کنیم. به ایشان اعلام کردم اگر دزدگیر باعث خرابی سیم کشی شده چرا هزینه دزدگیر را در قیمت تمام شده اینجانب محاسبه نموده اید ولی ایشان موسر بودن که موتور نباید دزدگیر داشته باشد. این هم جواب یک شرکت مثلا معتبر میباشد.

   1. محمد سعید بهمنی می گوید

    ممنون بابت به اشتراک گذاشتن نظر شما؛ متاسفانه اوضاع خدمات پس از فروش در حوزه موتورسیکلت صفر هست و این موارد باید گفته بشه

 2. سجادی می گوید

  داغان. بجای اینکه برن رایزنی کنن پی سی ایکسو واریو ایکس مکسو اینارو با همون کیفیت اینجا دست مصرف کننده برسونن دست گذاشتن رو چه اشغال بازیی

  1. فرهنگ می گوید

   به نظرم ربطی به شرکت نداره شرایط تحریم رو که شرکت نمیتونه بره مذاکره کنه برداره

   1. محمدحسین می گوید

    در سایت کوری موتور 32 برند مختلف و معروف این شرکت داره تامین و میفروشه. پس بنابراین چطور شرایط تحریم نمیتونن برد دیگه ای به این 32 برند اضافه بکنن؟ موتور هوندا سی جی اصل 40 میلیون خارج از کشور هست ولی کویر طرح سی جی میده 40 میلیون؟!!!! آقا چ ربطی به تحریم داره!!!!!
    برندهای عرضه شده توسط کویر موتور

 3. وحید می گوید

  سلام من تصمیم گرفته بودم برم طرح کیلیک بخرم اما پشیمون شدم بجاش بنلی ۱۸۰ sگرفتم اتومات نیس اما خیلی بهتره خیلی

  1. محمد سعید بهمنی می گوید

   مبارکتون باشه

 4. مسعود می گوید

  بادرود و عرض ادب
  بنده یکسال محصول طرح کلیک کویر موتور S2 رو استفاده کردم و بعد از آن چند ماهی هست کلیک اصل تایلندی رو استفاده می کنم. تمامی توضیحات ارائه شده در این مقاله صحیح و دقیق هستش و متاسفانه دلیل این همه تبلیغات طولانی کویر موتور در صدا و سیما دقیقا پوششی بر روی همین مشکلات فوق الذکر هستش.

  1. محمد سعید بهمنی می گوید

   سلام دوست عزیز، ممنون بابت بیان صادقانه نظر شما؛

 5. امیر می گوید

  دست صاحب اثر درد نکنه با توضیحات جامع و کاملی که دادن .تمام موارد عرض شده عین واقعیت می باشد،👏👏👏

 6. جاسم می گوید

  امروزه بر همگان ثابت شده که شرکت کویر موتور هیچ تعهدی در مقابل مصرف کننده نداره و برای سود بیشتر حاضر هست تا کجا پیش بره و تا چه حد با مال و جان مردم بازی کنه. من خودم مجذوب تبلیغات کویر موتور شدم و قصد خرید داشتم اما زمانی که به پیج این شرکت مراجعه کردم متوحه شدم که کامنت ها را بسته‌! و پست های قدیمی تر پر بود از اعتراضات و گلایه خریداران.

 7. سید می گوید

  خرید هر طرحی حتی طرح هوندا سی جی اشتباهه.نرمی موتور سرعت کمی اسطهلاک فرق طرح و اصله.من ویو اصل ۱۸ سال کار دارم سوار میشم مثل روز اول موتورش کار میکنه.برای مدلهای جدید هم کلیک یا واریو اصل دست دوم چندسال کار شرف داره به موتور نو صفر ولی طرح.

  1. حسین می گوید

   باسلام به دوستان بنده موتورسازم به نظر من بی کیفیت ترین موتور طرح کلیکه لوازم گرون کم پیدا میشه میخوای موتورسوارشین فقط ان اس ۲۰۰بعداپاچی ۱۸۰اخرش هندا۱۲۵کویریارهروحرف نداره

 8. حسین می گوید

  باسلام به دوستان بنده موتورسازم به نظر من بی کیفیت ترین موتورکلیکه لوازم گرون کم پیدا میشه میخوای موتورسوارشین فقط ان اس ۲۰۰بعداپاچی ۱۸۰اخرش هندا۱۲۵کویریارهروحرف نداره

 9. میلاد می گوید

  سلام
  من کلیک مدل کویر میخاستم بگیرم…رفتم یه سر به مکانیکی ها زدم…دیدم اکثر طرح کویر s2 هست!
  رفتم یه طرح کلیک شرکت دینو گرفتم…بعد یه سال و ۱۴ هزار کیلومتر…فقط سنسور اکسیژن خراب شد که اینم فیشش کشیدم اوکی شد.
  در کل نسبت به بقیه شون…دینو بهتره
  این نظر شخصی و تجربه بنده هست

 10. Mohsen می گوید

  نظر شما کاملا درسته.اخه اینها چیه من که نمیخرم به جاش میرم یه موتور هارلی دیویدسون ۱۲۰۰ سی سی میخرم.اما میگن هارلی دیویدسون تو ایران نیست تازه اگرم باشه قیمتش میلیاردیه و پلاک هم نمیشه!!!!!!!
  پس چیکار کنم؟؟؟؟!!!

 11. علیرضا می گوید

  اول باید گلایه کرد از وزارت صمت که چرا و چگونه کالاهای بی کیفیت و بی اصالت را ثبت سفارش و یا مجوز واردات میدهد مگر نه اینکه به عنوان نماینده مردم چنین مسئولیتی را بر عهده گرفته اند باید جوابگوی مردم باشند . تا زمانی که مسئولین باور مسئولیت نداشته باشند و مردم هم به حقوق شهروندی خود آگاهی نداشته باشند کویر موتور و امثال آنها به اسم تولید ملی و فریب مردم سرمایه ها را از کشور خارج میکنند و نه تنها جیب مردم را خالی میکنند بلکه باعث مشکلات زیست محیطی و آلودگی صوتی و گرفتن وقت و جان مردم میشوند بخاطر سود بیشتر

  1. فرهنگ می گوید

   کیفیت محصول رو سازمان ملی استاندارد تائید میکنه نه وزارت صمت در ضمن تا محصولی تائیدیه نداشته باشه پلاک نمیشه.

   1. محمدحسین می گوید

    پراید هم تاییده داره ولی بیشترین کشته ها و بیکیفیت ترین موارد هست این دلیل اصلا قانع کننده نیست :))

 12. فرهنگ می گوید

  تعداد خرابی که شما در سطح تعمیرگاه میبینید وابسطه به تعداد محصول عرضه شده و تعداد تعمیرگاههای سطح شهر هر شرکتی هست.

  1. محمدحسین می گوید

   این نشان دهنده وضعیت بد شرکته که با بالارفتن مونتاژ کیفیت افت میکنه و مردم ضرر میبینن

 13. فرهنگ می گوید

  کویر چند ساله که رتبه یک خدمات پس از فروش و داره لطفا با اطلاعات بیشتر انتقاد کنید.

  1. محمدحسین می گوید

   بنده خودم به شخصه کویر اس 2 دارم و تمام تجربیات اینجانب بابت گارانتی در مقاله دیگری در سایت در مقاله طرح کلیک کویر S2 – تجربه خرید و سواری از صفر تا 100 ثبت شده

 14. فرهنگ می گوید

  شما اگه به اظهارات خودتون مطمئن بودین و نظر صالح داشتین کامنت رو نمی بستین و گزینشی نمایش بدین

  1. محمدحسین می گوید

   مسئولیت محتوا باز نشر شده به عهده سایت و مسئولین آن می باشد. بنابراین با توجه به شرایط کشوری باید کامنتها با دقت بیشتری بازنشر شوند. حتی در سایتهای ورزش 3 و دیجیکالا که بیشترین ترافیک کاربر ایران دارند هم کامنتها بعد از تایید منتشر میشوند

 15. علی می گوید

  صفحه جدید در سایت بزارید
  مشخصات فنی موتور سیکلت ها

  1. محمدحسین می گوید

   سلام، حتما بررسی میشه ولی ممکنه زمانبر باشه

 16. ابی می گوید

  به نظرم باز میخان یه ترفندی بزنن که انقد بد تعریف میکنن احتمالا رؤسا باهم نساختن باعث شده این مطلب گفته بشه وگر نه با این همه تبلیغات تو تلویزیون بعیده اینجور مطلبی نوشته بشه

 17. عمران می گوید

  با سلام اینو باید از وزارت صنعت و کلی وزارت دیگه پرسید ن تنها موتور سازی بلکه خودرو سازها و… ازشون بپرسند چرا محصول بی کیفیت می‌سازند وبااین کار دارن منابع ملی رو تخریب می‌کنند از سنگ آهن واب ومحیط زیست و الخصوص هوا رو آلوده میکنن دست آخر ی محصول اشغال و تحویل مردم میدن لااقل با ی کشوری ک تکنولوژی داره یمشارکت داشته باشه من ک منصرف شدم از خریدن.ممنون

 18. امید می گوید

  طرح کلیک های ایرانی رو با هم مقایسه کنید نه یک محصول با محصولی خارجی با قیمت 3 برابر

  1. محمدحسین می گوید

   همه طرح کلیک های ایرانی از یک منبع و مرجع وارد میشوند (چین) و آن هم مشخصه حالا شما مونتاژش کنی یا دوستت چ فرقی میکنه

 19. Samurai می گوید

  چین جنس خوبم داره
  متاسفانه وارد کننده‌های ما میرن جنس بنجلشو بخاطر بیست سی دلار سود بیشتر میارن میدن دست مردم ،
  البته چند برابر اون بیست سی دلارو از مشتری میگیرن ، بازار انحصاری همینه

 20. رضا می گوید

  سلام خسته نباشید ی سوال داشتم
  من دنبال یه موتور سیکلت با ویژگی سبک وزن ، راحتی کنترلش و نسبتا کم خطر هستم .
  بین ویو ۱۲۵ ابی یا قرمز رنگ نظیر مارک کویر یا پیشرو و.. و هندا کلیک که فقط گاز و ترمز داره ک حدود ۶۵ تومن قیمتشه مد نطرم بود..
  ی سوال داشتم
  از چند نفر پرسیدم گفتن ویو ۱۲۵ بهتره
  و گفتن کلیک بی کیفیته و زود خراب میشه و. پرخرجه و…
  خودم ویو رو بیشتر می پسندم و از اون اول مد نطرم بود
  میخواستم بپرسم همون ویو ۱۲۵ آبی یا قرمز مثلا دست دوم تمیز بخرم خوبه؟؟ در ضمن بودجه کمی هم دارم .
  باتشکر

  1. محمدحسین می گوید

   بنظرم بزرگترین مشکل طرح ویو و طرح کلیک باک کوچیکشونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.