اخباراخبار موتورسیکلت

6.5 میلیون موتورسیکلت‌سوار فاقد گواهینامه رانندگی هستند

اخبار خودرو

به گزارش پلاس موتو؛ سردار سید کمال هادیانفر با بیان اینکه پلیس راهور با همکاری دستگاه‌های اجرایی کشور دو وظیفه اصلی را برابر قوانین و مقررات در دستور کار دارد، اظهار کرد: مدیریت ترافیک، توسعه انضباط ترافیکی و شدآمدی و پیشگیری و کاهش سوانح ترافیکی و تصادفات است.

وی افزود: شاید جدی‌ترین گام‌های اجرایی دستگاه‌ها در راستای این دو وظیفه مهم در 293 هزار کیلومتر جاده‌های کشور و بیش از 1440 شهر کشور با پلیس راهور، سازمان راهداری و شهرداری‌ها است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا افزود: امروزه در دنیا توسعه انضباط ترافیکی و شدآمدی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی کشورها است و در این رابطه کلیه کاربران ترافیکی در کشورها به خصوص کشورمان در درجه اول رانندگان وسایل نقلیه که غالباً رانندگان ناوگان عمومی و رانندگان خودروهای شخصی که بیش از 64 درصد ترددها را به خود اختصاص می دهد و بعد موتورسیکلت سواران که بیش از 12.5 میلیون دستگاه موتورسیکلت که 6.5 میلیون راکبان فاقد گواهینامه رانندگی هستند در شهرها و بعضاً در برخی جاده‌ها در حال تردد هستند و بعد از آن سرنشینان وسایل نقلیه و عابران پیاده که از دیگر کاربران ترافیکی به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: آنچه حائز اهمیت است ایمنی در ترددهای وسایل نقلیه است که رابطه‌ای مستقیم با تصادفات و حوادث ناشی از ترددها دارد. بدیهی است که افزایش ترددها که در سال جاری بیش از 24 درصد رشد داشته، متأسفانه رابطه معناداری با افزایش تصادفات دارد، به گونه ای که هر چقدر ترددها افزایش یابد به تبع آن افزایش تصادفات را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: نقش موتورسیکلت‌ها در توسعه انضباط ترافیکی و وقوع تصادفات انکارناپذیر است. متأسفانه 34 درصد از تصادفات کشور به خصوص در شهرها مربوط به موتورسیکلت سواران است که از دیرباز به لحاظ گرانی و هزینه‌های اخذ گواهینامه و به‌ویژه بوروکراسی‌های اضافی و زائد سبب شده است که تمایل به دریافت گواهینامه برای برخی آقایان که دارنده موتورسیکلت هستند، کمتر باشد، فلذا پلیس راهور به دنبال اتخاذ تمهیدات مناسب با استفاده از اختیارات قانونی خود جهت تسهیل در صدور گواهینامه موتورسیکلت‌ها است.

رئیس پلیس راهور فراجا در ادامه اظهار کرد: آن چه گفته شد بیانگر و رافع مسئولیت دارندگان و رانندگان موتورسیکلت نیست زیرا بر اساس ماده 26 آیین نامه راهور مصوب سال 1384 و ماده یک آیین‌نامه صدور انواع گواهینامه‌های رانندگی مصوب سال 1390 هیئت وزیران هر کسی بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی رانندگی کند باید گواهینامه رانندگی متناسب با آن وسیله نقلیه را دارا باشد که در تبصره همین ماده قانونی گواهینامه رانندگی موتوری و غیرموتوری زمینی حسب شرایط براساس تشخیص و اعلام راهنمایی و رانندگی صادر می شود.

هادیانفر تأکید کرد: همه عزیزان و هموطنان عزیز مطلع هستند که قانونگذار در ماده 723 قانون مجازات اسلامی برابر افراد فاقد گواهینامه که مبادرت به رانندگی می‌کنند جرم انگاری و مجازات تعیین کرده است که پلیس مجاز است ضمن متوقف کردن وسیله نقلیه و هدایت به پارکینگ‌ها، راننده را به مرجع قضائی معرفی کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا اضافه کرد: کلیه موتورسیکلت سواران (کاربراتوری، انژکتوری و موتور برقی) نیازمند گواهینامه رانندگی هستند و هیچ استثنایی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بعضاً متأسفانه شنیده می شود که برخی فروشندگان موتورسیکلت برقی یا سبک با بیان اینکه موتورسیکلت‌های با حجم کمتر از 50 سی سی نیاز به گواهینامه ندارند، اقدام به فروش آن می کنند، فاقد صحت و برابر قوانین و مقررات کشور قطعاً نیازمند اخذ گواهینامه است و رانندگی با موتورسیکلت‌های سبک و برقی هم مستلزم داشتن گواهینامه رانندگی است.

رئیس پلیس راهور درخصوص صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان افزود: برابر ماده واحده اصلاح ماده 22 قانون حمل‌ونقل عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مصوب 1389 مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی در قلمرو جمهوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده است و به استناد تبصره ماده 20 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت را برای مردان بیان کرده است.

وی درباره مسببان حادثه در تصادفات رانندگی با موتورسیکلت اظهار کرد: در صورتی‌که موتورسوار فاقد گواهینامه و در وقوع تصادف نقش داشته باشد، در تأمین و پرداخت خسارات با مشکل مواجه خواهد شد علاوه بر آن چنانچه تصادف منجر به خسارات جانی شده مجازات‌های مقرر در قانون درباره چنین افرادی تشدید خواهد شد.

هادیانفر گفت: امیدواریم که با همت و تلاش رانندگان قانون‌مدار در بخش‌های مختلف به خصوص موتورسیکلت سواران عزیز بتوانیم در توسعه انضباط ترافیکی وکاهش تصادفات که همواره خسارت‌های مادی ومعنوی جبران ناپذیری به کشور و دولت و مردم عزیزمان وارد می‌کند مانند گذشته گام‌های اساسی برداریم و روز به روز شاهد ارتقای انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات رانندگی باشیم.

تبلیغ پایین مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
گالری تصاویر آپاچی 200 نیوفیس گالری تصاویر هوندا CB150R گالری تصاویر هوندا هورنت 2 گالری تصاویر اسکوتر ویسته 249 بنلی 10 ادونچر برتر دنیا از نظر قدرت معرفی ۱۶ تا از بهترین موتور سیکلت‌های درون شهری سوزوکی اینازوما GW 250 با 2 سیلندر جسارتی در اندازه بیکینگ!